Jdi na obsah Jdi na menu
 Vážení přátelé kynologického sportu.


Obrazek


ZKO Broumov si Vás dovoluje pozvat na své zcela nově otevřené webové stránky. Naší snahou je a bude kontaktovat celou širokou psí veřejnost, seznámit ji s naší prací, plány, zkušenostmi, prohrami i výhrami. Chtěli bychom tento pokus pojmout dialogově, vzájemnou výměnou názorů i námětů.Děkujeme předem všem za připomínky, které budou zcela jistě vedeny kultivovanou formou.

A nyní něco málo k naší historii. Počátek činnosti ZKO Broumov (původně ZKO Otovice u Broumova) se datuje již k osmedesátým letům minulého století, kdy pod hlavičkou tehdejšího Svazarmu započal výcvik psů všech možných plemen a ras.

V porevolučním období, přesněji v roce 1990, byla skupina nadšenců a milovníků psů zastřešena ČKS, jenž je jejím patronem do dnešní doby. Ač však chod organizace řídil kdokoliv, jediné, co se změnilo, byl kmenový stav členů.  Věkové spektrum naší členské základny je hodně rozmanité. Docházejí k nám jak "náctiletí", tak i kynologové v důchodovém věku. Zastoupení našich psích miláčků je rovněž pestré. Pracujeme zde se dvěma družstvy - štěňat a dospělých. Plemenná skladba psů se oproti minulým letům výrazně změnila. Zatímco v minulosti převládali němečtí ovčáci, dnes tomu už tak není. V oblibě je několikanásobně předběhli labradorští retrívři, kteří u nás, co do množství, suverénně kralují. Jediní ovšem nejsou. Majestátně se tu blýská italské cane corso, ještě malý troubelín rhodéský ridgeback, stafordšírský teriér, nepočítaně kříženců a v neposlední řadě třeba briard, elderteriér, či novofoundlandský pes.

Výcvik je přizpůsoben potřebám psů a požadavkům jejich páníčků a paniček. Je zde k vidění služební kynologie, sportovní i prvky agility. Posledně jmenovanou agility máme v úmyslu ještě více rozšířit. Co je však pro nás nosné a směrodatné, je socializace všech psů, bez ohledu na stáří a rasu. Je to priorita, na kterou klademe největší důraz. A tím se dostáváme k samostatné činnosti našeho klubu.

Ta není zanedbatelná. Pořádáme i vlastní klubové závody, u kterých se užije spousta legrace. Zabíjíme tak dvě mouchy jednou ranou, neboť si tak ověřujeme schopnosti nás i našich chlupáčů. Vzájemnou a zdravou rivalitou směřujeme k jedinému. Lépe nahlédnout pod pokličku kynologické kuchyně a dokázat sobě i okolí, že pes není jen bezduché zvíře, ale i kamarád i pomocník v jedné osobě. Tímto ovšem naše aktivity nekončí. V minulých letech jsme každoročně pořádali dětské dny, ukázky pro školy a tábory i veřejná vystoupení v centru našeho krásného města. Největší poklonou se nám pak staly oslavné články v místním plátku a dokonce i v Náchodských novinách.

Takže, co říci závěrem? Těšíme se na Vaše reakce, dotazy a připomínky. S kynologickým pozdravem, haf, haf.

Obrazek

ZKO Broumov